Wierzba urośnie nawet z kawałka pędu.

Wierzba urośnie nawet z patyka wiktów.

Mając na uwadze ten fakt, zdołamy spośród niej skomponować bezprecedensowe modele żywopłotu. Z tego powodu nasz żywopłot nabędzie rzadki wygląd oraz będzie się promować wśród żywopłotów w sąsiedztwie.

Rosnące na posessji oraz mokrych torfowiskach wierzby od zamierzchłych czasów zagościły w domowych ogrodach. Upodobaliśmy je poprzez krasę oraz charakterystyczne kociaczki. Nie są mozolne, reflektują jedynie bez liku wilgoci oraz troszeczkę słońca. Dogodzą się nieomal wszelką ziemią.


Malutko drzew zdoła również identycznie szybko regenerować utracone odnogi i odrośle. Wierzby ogromnie łatwo odbudowują również swój system korzeniowy. Wystarczy, iż ucięty bądź nawet złapany patyk zagłębiony w mokrej glebie po jakimś czasie wypuści korzenie oraz odda początek następnemu krzewowi. Pewna osoba wpadła na pomysł, by z wierzb robić zaplątane przęsła ogrodzeniowe czy też parkany zatopione liśćmi. Zapewne warto dysponować tak fikuśne płot. Najlepiej do stworzenia takiego płotu zastosować poniższe typy wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), wskazywana konopianką, i jej rozliczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba bzowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te warianty wierzby na ogrodzenia mają parę łącznych cech:

fabrykują proste, długie i wybitnie plastyczne pędy – ze względu na to można bez trudu kształtować postać ogrodzenia;
szybko odrastają po obcięciu- w krótkim czasie zdołamy wypleść zupełne przęsło na ogrodzenie;
nadzwyczaj łatwo się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej wiedzy do instalacji takiego płotu wykonanego z wierzby.

Podczas gdy mamy już propozycję na formę ogrodzenia, musimy dostać należyte wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Niestety, wyszukanie ich w przesłankach naturalnych jest pracochłonne, gdyż dziko wzrastające krzaki rzadko wypuszczają niezwykle długie i prostolinijne pędy. Najprawidłowiej jest przewidzieć prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na efekt będzie trzeba poczekać parę lat.

W celu domniemania plantacji wierzby na płot wyłońmy najpierw miejsce w skwerze, odrobinę przez nas odwiedzane a także najmniej widzialne.Wiosną, w marcu bądź w kwietniu, posadźmy tam sadzonki, z jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jako rozsad wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne witki długości 25-30 cm, które możemy zdobyć spośród dziko narastających roślin. Przedtem trzeba je zanurzyć na 24 godziny w wodzie, aby się odpowiednio napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie żeby górował tylko ostatni pączek. Musimy pomnieć, iż rośliny ekspresowo się gęstnieją, z tej przyczyny powinny rosnąć w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok bądź dwa folgujemy roślinom bez ograniczeń rosnąć, po czym ścinamy je| na wysokość ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą odporne, proste pędy, jakich wiosenką nowego roku zdołamy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie witki okazjonalnie przewyższają 2m, wobec tego na dłuższe musimy zaczekać przynajmniej jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny uzyskamy od kilku do kilkunastu pędów, które można zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s